Všude kolem sebe potkáváme nejednou i kouřící lidi. Někdy je vidíme s cigaretou, která se stala běžným úkazem už dávno, někdy je můžeme vidět ale i s doutníkem nebo dýmkou. Na takové výjevy už jsme zvyklí. Ale daleko méně je našinců, kteří znají i vodní dýmky. A to pravděpodobné proto, že si je nelze zapálit jen tak někde, třeba cestou na nákup nebo na autobus a podobně. Takové vodní dýmky jsou ideální spíše pro jiná místa a jiné příležitosti. A jakkoliv by je mohli ortodoxní kuřáci cigaret považovat za nepraktické, i tyto si už našly ty, kdo si je oblíbili. A proto kdekdo vlastní a kouří i právě takovou vodní dýmku. A možná i vy právě o jejím pořízení si uvažujete. A než tak učiníte, měli byste o ní aspoň to základní vědět.
Určitě by vám třeba nemělo uniknout, že mají takové vodní dýmky i své korunky. Korunky na vodní dýmky ale nemají nic společného ani s naší měnou, ani s něčí korunovací. A co to tedy je?
Jde vlastně o nejdůležitější ze součástí takových vodních dýmek. Jde o součásti nejrůznějších velikostí, barev a tvarů, do nichž se vkládá to, oč při podobném kouření jde. A pokud si je máme nějak rozlišit, pak tu máme phunnely, klasiky, evil nebo old schooly.
Výhodou těch prvních zmíněných je, že mají mističkový tvar, ze kterého nepropadává žádný tabák do vázy. Což se hodí zejména v případě těch, kdo s vodními dýmkami začínají. Sem lze vpravovat tabák stejně jako pasty, gely nebo dochucovací kuličky a jejich používání zvládne každý.
Klasiky jsou tureckého původu a jsou u nás nejběžnější, a pokud je pro ně něco typické, je to potřeba vybrat si správný druh tabáku, protože je u jejich jednotlivých typů použit různý materiál, který různě vede teplo. Evil mají velké otvory, ploché dno a silné stěny a nejsou vhodné pro světlé tabáky a tabákové směsi, old schooly pak jsou arabského původu a jsou na používání nejnáročnější.
Kouřit vodní dýmku tedy není až tak jednoduché. A proto já osobně zůstanu u cigaret. Ale vaše volba je vaší volbou.