Vlněné koberce patří k luxusnímu zboží a pořizují si je lidé, co preferují na podlaze přírodní materiály. Je to výhodné zejména v přímém kontaktu s pokožkou, tedy v případě koberce s bosým chodidlem. Chůze naboso po koberci připomíná svou hebkostí pohyb v exteriéru, v přírodě, například na travnaté louce nebo v zalesněném prostředí s výskytem mechu a výstelky spadaného jehličí. Vlna je zároveň hřejivá, což vám jistě není třeba připomínat vzhledem k existenci vlněných svetrů a přikrývek, a tak máme na podlaze materiál vskutku lákavý k častějšímu kontaktu.
Vlněný koberec nemůžete srovnávat s kobercem syntetickým – zátěžovým, určeným pro kanceláře, sportoviště či obchody, kde se pozornost nesoustředí ani tak na podlahu, jako na okolní prostor, vlna vytváří v obytné místnosti zcela odlišné klima, více osobní a více zážitkové. Počítáme s tím, že si na podlahu rozložíme papírovou mapu a budeme tu plánovat trasy cyklistických výletů, anebo vyúčtování za energie, abychom jej porovnali s vlastními záznamy a změnili plán záloh, anebo si tu rozmístíme veškeré podklady ke zpracování účetní závěrky a usedneme tu s hrnkem dobrého čaje k notebooku na bambusové chladicí podložce.
Aby vás to na koberci bavilo
Abychom se na posezení na vlněném koberci těšili, musí být čistý a voňavý. Nebo alespoň pachově neutrální. Někteří lidé si ovšem neuvědomují, nebo na to alespoň zapomínají, že koberec je tkanina, a že by měla po určité době skončit v pračce, jako tam končí naše propocená trička. Sáčkový vysavač neodstraní všechny nečistoty, na koberci vždy po vysávání zůstane část mastných žmolků a také zápach, který se odtud šíří ze žluklého tuku, rozptýleného v ovzduší například při přípravě pokrmů, a spolu s ním i rozkládající se pot z bosých chodidel, který do koberce bosou nohou nebo ponožkami při chůzi vtíráme.
Koberec je proto nutné čas od času podrobit důkladné očistě speciálním strojem, čištění vlněných koberců pak zbaví kobercová vlákna jak zbytků nečistot, tak i zápachu.