Znáte film „Kulový blesk“ z roku 1978? A pokud ano, vybavíte si komickou scénu s Ladislavem Smoljakem a Josefem Abrhámem, kteří popíjeli slivovici z „osobního vlaku z Vizovic, co přijel na druhou kolej“? Této události předcházel příchod do horního patra podél zábradlí, kde byla instalována černá hadice pro solární ohřev vody, a tím se údajně pan Smoljak alias inženýr Severýn sprchoval. V té době však neměl takové možnosti, jaké by mu poskytla současná montáž fotovoltaických panelů.
Elektrický bojler
O fotovoltaice je známo, že solární panely vyrábí stejnosměrný elektrický proud, a ten se pomocí střídače převádí na proud střídavý, prakticky využitelný pro elektrické spotřebiče. Toto však není jediná cesta, jak využít fotovoltaiku efektivně. Nabízí se i solární panely pro ohřev vody, a to rozhodně není zanedbatelná položka v domácnosti. Jednou z nejčastějších aplikací tohoto řešení je elektrický bojler. Jen si vybavte, kolik teplé vody spotřebuje taková pětičlenná rodina pouze pro sprchování, nemluvě o úklidových pracích, mytí nádobí a přípravě pokrmů.
Bazén a vířivka
S fotovoltaiku lze přihřívat vodu v bazénu, a to velmi prozíravě. Venkovní bazény bývají v provozu pouze od jara do podzimu, a v této době mají také solární panely největší výkon. A s teplou vodou v bazénu nebo ve vířivce je komfort pobytu pod hladinou nesrovnatelně příjemnější než kdybyste se neustále den, co den museli otužovat.
Přitápění
Přitápění s fotovoltaikou je sice méně výkonná možnost využití zařízení, ale za slunečného počasí to svůj význam má. Každopádně musíte počítat s tím, že v zimě klesá výkon fotovoltaiky velice razantně, a že také přibývá oblačnosti, zejména té inverzní, která trvá nepřetržitě i několik týdnů.
Akvaristika
Jistou úsporu může střešní fotovoltaika přinášet i akvaristům, protože v akváriích bývají v provozu prakticky téměř nonstop topná tělíska a k provozu akvária také patří nepřetržitý provoz vzduchovacího a filtračního kompresoru nebo čerpadla.