DÄ›ti nám rostou a tak už je brzy Äeká důležité rozhodnutÃ. A totiž výbÄ›r Å¡koly. Podle jakých kritérià se rozhodovat?
Tip: i když je výsledné rozhodnutà vždy na dÄ›tech, nenechávejte na nich plnou zodpovÄ›dnost a ulehÄete jim od nátlaku tÃm, že jim pomůžete s výbÄ›rem.
1) co děti bavilo, když byly ještě malé?
SpoleÄnÄ› s potomkem vzpomÃnejte, co ho bavilo za dÄ›tských bezstarostných let. Jaké aktivity rádo provozovalo, Äemu věřilo a ÄÃm chtÄ›lo být.
2) jaké má dÃtÄ› životnà cÃle
Jelikož už váš potomek nenà zas tak malý, i v 15 letech už má pravdÄ›podobnÄ› nÄ›jaké životnà cÃle (alespoň zhruba). PodrobnÄ› s nÃm rozeberte, jaké to jsou. ChtÄ›la by vaÅ¡e dcera pomáhat lidem v nouzi nebo vaÅ™it v luxusnà restauraci Äi snad stavÄ›t krásné domy?
3) jaké má škola statistiky a reference
ZjistÄ›te, jaké má pÅ™ed vybraná Å¡kola statistiky úspěšnosti a pÅ™ijetÃ, kolik se na ni hlásà dÄ›tà a tak dále.
4) zÃskejte informace pÅ™Ãmo od žáků
ZajdÄ›te do Å¡koly s potomkem, podÃvat se na dny otevÅ™ených dveřà a s nÄ›kolika žáky promluvte. Zeptejte se, jak jsou se Å¡kolou spokojeni, jak probÃhá výuka, co se jim na Å¡kole lÃbà a naopak nelÃbÃ. PÅ™Ãmo od žáků zÃskáte cenné informace, které byste se od uÄitelů nebo z webových stránek nedozvÄ›dÄ›li.
Když stále nevÃte?
Na potomka netlaÄte, už takhle to pro nÄ›j musà být stres a tlak. Vzpomeňte si na svá mladá léta, jak vám bylo, když vás rodiÄe nÄ›kam tlaÄili a neustále radili.
Možná jste oba ve stresu z toho, co když po prvnÃm roce zjistÃte, že výbÄ›r nebyl dobrý. A vÃte co? NedÄ›lejte z toho vÄ›du. Vždy se dá studium ukonÄit a pÅ™estoupit na jinou Å¡kolu. Nebo vystudovat a živit se úplnÄ› niÄÃm jiným. Dnes jsou dveÅ™e otevÅ™enÄ›jÅ¡Ã, spoleÄnost tolerantnÄ›jÅ¡Ã a svÄ›t vÄetnÄ› pokroků mnohem rychlejÅ¡Ã. Už to nenà tak, že se musà vystudovat a poté podle toho najÃt zamÄ›stnánÃ, ideálnÄ› na celý život až do důchodu.